Risotto med saffran

Risotto är glutenfri och riktigt god mat som man kan variera som man vill. Här är en god och vacker variant med saffran!

Du behöver

Receptet är för 4 personer.

  • 2 schalottenlökar eller 1 liten gul lök
  • 1 vitlöksklyfta
  • 1 msk olivolja
  • 0,5 g saffran
  • ev. 2 dl vitt vin (kan ersättas med samma mängd buljong)
  • ca 7 dl vatten
  • 2 grönsaksbuljongtärningar eller 2-3 msk buljongpulver
  • 4 dl arborioris
  • 1 dl riven parmesanost

Gör så här:

Skala och finhacka lök och vitlök. Koka upp vattnet och blanda ner buljong och saffran, håll varmt. Fräs löken mjuk på låg värme i en stor kastrull. Blanda ner riset och häll på det vita vinet, låt puttra in på låg värme. När all vätskan sugits upp, tillsätt buljong så riset täcks. Låt koka under lock på låg värme tills vätskan kokat in och upprepa tills riset har mjuknat och blivit krämigt med en hård kärna. Blanda ner den rivna parmesanosten och servera.

Tips! Fler recept på risotto hittar du på vår systersida, risotto.nu.


Recept och foto: Peppar och salt Recept och foto: Peppar och salt



Morotskaka

Modern klassiker står sig på kakfatet

Inget fik med självaktning saknar morotskaka! Baka din egen morotskaka i långpanna så räcker det till alla gäster.

Kär kaka har många recept… Morotskaka är något av en klassiker på många fikabord. Söt och saftig kaka med drag av pepparkaka och täckt av färskost med citron. Lättbakad dessutom. Inte konstigt att den är populär!
Till våra favoritrecept hör klassisk morotskaka och morotskaka med lime – båda har den rätta mixen av sött, citrus och kryddor!
Morotskakan kan varieras i det oändliga – från apelsinmorotskaka med mörk choklad, till glutenfri morotskaka och morotskaksmuffins! Eller så bakar du vårt senaste recept på morotskaka i långpanna. En saftig och kryddig kaka som räcker till riktigt många, sötsugna fikagäster. Länge leve rotfrukterna!

 morotskaka.com

Frukostbullar

Nygräddat till frukost

Låt frukostbullarna jäsa över natten och njut av nybakade grahamsbullar utan att behöva stiga upp tidigt.

frukostbullar.se

Bakakaka

Mera muffins!

Muffins är mums! Baka ett nytt recept på blåbärsmuffins med graham.

bakakaka.se


Svalkande dryck

Svalkande recept

Sommarvärmen är här och vi längtar efter något svalkande i solen. Prova en välkyld drink på vattenmelon och mynta!

Lata dagar ska det gå snabbt att svänga ihop ett enkelt mellanmål. Hallonsmoothie och vattenmelondrink är riktiga sommarfavoriter. Milkshake med banan ger svalkande vardagslyx.
På Peppar&Salt tycker vi att hemgjord glass är ett måste en varm sommardag... Yoghurt och saffran är en spännande variant som passar att bjuda på!

 fruktrecept.se


Prenumerera direkt! Gratis!
Under portalen Peppar och salt samlas Magnus Carlstedts uppskattade receptsajter. Webbplatserna når nu en mångmiljonpublik med mer än 100 000 unika besökare i veckan.

Läs mer ...